Øverst i bygget, med sørøstvendt balkong og sollys fra morgen — og felleskostnadene tar seg av resten.

Nøkkelen vrir seg. Heisen stopper i femte. Det første du legger merke til når du trer inn i leiligheten, er lyset — det flommer inn fra begge sider av boligen og gir rommene en romslighet som ikke umiddelbart røper seg i plantegningen.
Bentsebrugata 23A, 0469 Oslo
Oslo
6 190 000 kr
Totalpris 6 531 252 kr
Bentsebrugata 23A er bygget i 1936, og den nesten 90 år gamle bygården har den karakteren som nybygg sjelden klarer å kopiere. Takhøyde. Proporsjoner. En ro over det hele.

Stuen er definert nok til å romme en skikkelig sofagruppe og et spisebord uten at det føles trangt. Kjøkkenet fra Kvik med hvitevarer fra Siemens henger naturlig sammen med stuen i en delvis åpen løsning — nok åpenhet til at det blir sosialt, nok vegg til at det forblir ryddig.
De to soverommene er begge gode i størrelse. Planløsningen er gjennomgående, noe som betyr at luften sirkulerer og at lyset treffer rommene fra mer enn én kant.

Det er noe med en balkong i femte etasje. Du ser over gatene. Du hører byen, men du er ikke i den. Den sørøstvendte balkongen fanger morgensolen og holder på den utover formiddagen — et lite uterom som er verdt vesentlig mer enn de 5,5 kvadratmeterne det er på papiret.
Utsikten fra denne etasjen over Bentsebrugata-kvartalet er ikke dramatisk, men den er fri. Ingen nabobygg som blokkerer. Bare luft og himmel.

Beliggenhetsmessig er dette Oslos indre by uten de skarpeste prisene. Akerselvas grønne løype starter like nedenfor, med turveier, kaféer og en rekke av byens mest populære møteplasser innen gangavstand.
Kollektivtilbudet er solid. Dagligvarer, restauranter og alt det hverdagslige er tilgjengelig uten at du trenger å planlegge det.
Kartdata: Mapbox / OpenStreetMap
Prisantydningen er 6 190 000 kroner. Legg til fellesgjelden på 326 602 kroner, så havner totalprisen på 6 531 252 kroner. Med 15 prosent egenkapital og cirka 4,5 prosent rente lander estimert månedskostnad på rundt 21 000 kroner — inkludert felleskostnader.

Gratis. Avmeld når som helst.
Og de felleskostnadene inkluderer faktisk en del: fyring, varmtvann, TV og internett er alle med. Det er ikke ubetydelig når strømregninger kan svinge kraftig. Kvadratmeterprisen på 91 000 kroner per m² er på linje med området — verken oppsiktsvekkende billig eller på topp. Det er prisen for et velfungerende bygg med god beliggenhet og en leilighet som er klar til å flyttes inn i.
IN-ordning er etablert, noe som gir mulighet til å innfri andel fellesgjeld og dermed redusere den månedlige belastningen over tid.
Estimert energikostnad · 68 m²
Per måned
1 360 kr
Per år
16 320 kr
Forbruk
13 600 kWh/år
Til sammenligning: en A-merket bolig på 68 m² ville brukt ca. 5 440 kWh/år — 9 792 kr billigere
Estimat basert på 200 kWh/m² for merke D. Faktisk forbruk avhenger av oppvarming, isolasjon og bruk. Kilde: Enova / hvakosterstrommen.no

Balkongen ligger høyt og luftig, og gir en fin følelse av å bo over byens tak.
Foto: Eiendom
Byggeåret er 1936, og det er noe man bør ha i bakhodet. Kjøkkenet er nyere og kjøkkenutstyret er oppdatert, men et bygg på denne alderen krever jevnlig vedlikehold — av borettslaget, men også av den enkelte. Det er verdt å lese salgsoppgaven grundig og sette seg inn i borettslagets økonomi og vedlikeholdsplan.
Loft- og kjellerbod følger med, noe som løser mye av oppbevaringsbehovet i en bolig på denne størrelsen.

Vi sender deg en e-post ved nye boligannonser-saker hos Eiendomdemo.
Denne artikkelen er skrevet med AI-assistanse basert på faktaopplysninger fra eksterne kilder. Artikkelen er redaksjonelt godkjent av utgiver.
Redaksjonelt ansvar: Innholdet på denne siden er ansvar for utgiver. SmartAvis v/Nese Media er en publiseringsplattform og er ikke ansvarlig for innholdet som publiseres av den enkelte utgiver. Les mer om personvern og ansvar

Bygget 2020, selveier
Fra verandaen er det sju meter til sjøkanten. Inne strekker stuen seg mot store vindusflater med utsikt over naust og kystlandskap.
7. mai

Kronstad, Bergen
Lun og lys leilighet med peis i tredje etasje — i et nabolag som har forandret seg mer enn de fleste legger merke til.